

KATEDRA ŚW. MIKOŁAJA – początki kościoła sięgają połowy XIII wieku. Stanął on w centralnym punkcie Starego Miasta, na przełomie wieków był wielokrotnie przebudowywany. Z chwilą utworzenia Diecezji Elbląskiej został katedrą. Do jej najcenniejszych zbiorów należą: gotycka chrzcielnica z brązu z 1387 r. wykonana przez mistrza Bernhausera, drewniane figury apostołów, wielka gotycka rzeźba św. Mikołaja, ołtarz Trzech Króli.
BRAMA TARGOWA – stanowi fragment dawnych fortyfikacji miejskich z XIV wieku. Z Brama Targową związana jest pewna legenda z czasów wojen polsko-krzyżackich. Elbląski Piekarczyk w porę dostrzegł napastników. Przeciął łopatą linę podtrzymująca bronę, która opadła i udaremniła Krzyżakom podstępne opanowanie miasta. Od września 2006 r. przy Bramie stanął pomnik bohaterskiego Piekarczyka autorstwa Waldemara Grabowieckiego.
STARÓWKA ELBLĄSKA – z historycznym układem urbanistycznym, podzamczem, zespołem klasztornym i szpitalnym, z charakterystyczną dla Elbląga Ścieżką Kościelną, z zespołem zrekonstruowanych kamieniczek; to jest miejsce, które powinien odwiedzić każdy turysta. W wyniku działań wojennych II wojny światowej Stare Miasto, które urodą nie ustępowało Starówce Gdańskiej, zostało zniszczone w 65 procentach. Od kilkunastu lat prowadzona jest rekonstrukcja Starówki. Kamieniczki, które powstają nawiązują do dawnego stylu. Teren Starego Miasta to eldorado dla badaczy przeszłości, największy poligon architektoniczny w Europie. Wydobyte przez archeologów przedmioty lub ich fragmenty trafiają do elbląskiego muzeum. Na Starym Mieście na turystów czekają liczne kawiarenki, puby i pizzerie.
Galeria zdjęć Starego MiastaGALERIA EL – centrum sztuki współczesnej, mieszczące się w podominikańskim XIII-wiecznym kościele pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny. Zachowały się tutaj płyty nagrobne z epitafiami, które przypominają o zasługach dla miasta przedstawicieli z rodów szlacheckich i kupieckich, patrycjuszy miejskich, osób duchownych. Galeria EL znana jest z ciekawych inicjatyw. Rozsławiło ją pierwsze w świecie Biennale Form Przestrzennych w 1965 r. Długa lista twórców o światowej sławie dodatkowo stanowi o jej renomie.
MUZEUM ELBLĄSKIE – mieści się w budynku dawnego Elbląskiego Gimnazjum. Na jego dziedzińcu znajduje się kolumna gotycka, jedyna pozostałość po zamku krzyżackim, zburzonym przez elblążan w 1454 roku. W muzeum można prześledzić dzieje Elbląga, obejrzeć liczne przedmioty związane z codziennym życiem byłych mieszkańców, a pochodzące z wykopalisk prowadzonych na Starówce oraz w miejscu legendarnej osady Truso, a także militaria, starodruki, meble i numizmaty.BIBLIOTEKA ELBLĄSKA – mieści się w zespole architektonicznym kościoła i szpitala Św. Ducha. Przez wieki ówcześni rajcowie i rektorowie zgromadzili wiele cennych dzieł z różnych dziedzin życia. Ostatnia udokumentowana informacja z 1930 roku określa liczbę książek na 58000. Po II wojnie światowej elbląski księgozbiór przekazano do depozytu do biblioteki Uniwersytetu Toruńskiego. Od listopada 2000 r. dawne zbiory elbląskie sukcesywnie wracają z Torunia do Elbląga.